Må de godt det
Må de godt det
hej
mine forældre vil have at jeg skal flytte skole fordi der har været nogen problemr i min klasse. De har prøvet og få mig i en anden klasse men det må jeg ikke for skolen så nu vil de ha at jeg skal skifte skole. men nu er det så bare sådan at jeg overhodet ikke vil skifte skole. må mine forældre godt bestem at jeg skal skifte eller hvad? jeg har mange venner selv om der har været problemer er jeg glad for skolen og faktsk også klassen. det har taget lang tid for mig og få venner på den her skole.har skiftet før og jeg vil bare ikke skifte igen. må jeg ikke selv bestemme det????
Hej TPP
Det er sådan, at så længe du er under 18 år, så er det i princippet dine forældre, der bestemmer.
Det ved jeg godt kan lyde mega træls, og det bør dog helst også være sådan, at I kan tale om tingene. Nu ved jeg jo ikke, hvad der er sket i klassen eller i skolen, som gør at dine forældre vil flytte dig. Men jeg tænker, det er vigtigt, at du får talt med dine forældre om, hvordan du har det med deres beslutning og jeg synes, det er nogle gode pointer du kommer med. Hvis du har prøvet at tale med dine forældre, så kan det være en god ide at tale med din klasselærer om det og hun/han kan så måske hjælpe dig med at tage en samtale med dine forældre?
Som sagt, så ved jeg ikke, hvad det er for nogen problemer, der har været i din klasse, men det kunne være, at dine forældre er bekymrede for dig og din skolegang og trivsel, og at det er derfor de gerne vil have du skifter klasse. De oplever måske problemerne på en måde, hvor du måske har en anden oplevelse af det fordi du jo er i klassen hver dag. Jeg tror som sagt, det er vigtigt at du tager en snak med dem om, hvorfor det er vigtigt for dig at gå i den klasse og hvilken betydning dine venner har. Det kan være, I kan lave en aftale om, at dine forældre i en periode måske hører lidt mere om, hvad der sker i klassen. Det kunne måske også være en ide, at inviterer nogen af dine venner med hjem, så dine forældre kan møde dem?
Jeg kan godt forstå, at det er rigtig træls, når voksne tager beslutninger hen over hovedet på en, og at du kan føle de slet ikke kan se det samme som dig – derfor tror jeg det er vigtigt du får fortalt dem, hvordan du har det med at skulle skifte skole, og at det betyder meget for dig at holde fast i de venner, du har kæmpet for at få.
Håber du kan bruge mit svar til noget, og held og lykke med det!
Med venlig hilsen
Emma