Solo-sang i dag. (:

blogindlæg

Solo-sang i dag. (:

Skrevet af
CamillaA
Oprettet 13 år 9 måneder siden

Dagen i dag har sgu været udmærket, kan man vist roligt sige. Selvom jeg har gået rundt og været meget ked af det faktisk, så har jeg prøvet på at holde humøret højt.

Dagen startede med, at jeg skulle til tandlæge bare sådan en tand undersøgelse. Jeg fylder jo 18 år til næste år, og så er det jo en god ting, at man ligesom får tjekket sine tænder og eventuelt får lavet huller.

Men så tog jeg jo videre til det, som jeg nu engang laver til dagligt, Teater selvf. De sad og så de solo optrædener, jeg var med til sidste år. Og så valgte jeg selvf lige at få en lille snak med min underviser Maja, så hun eventuelt kunne fortælle videre til Jean-Louis, at jeg ikke havde det så godt, og ikke skulle presse mig til ting. Så var det jo ligesom sagt.

Men det var nu ikke fordi, at der skete det store i dag. Vi sang lidt fællessang, vi sang den der Falling Slowly, som jeg sammen med de tidligere Teater-elever sang sammen med Maja. Og så sang vi Solo bagefter. Jeg havde jo tilfældigvis en sang på min mobil, som jeg havde fundet frem før sommerferien, men så havde vi ikke mere Solo sang for den omgang, så ja. Så jeg valgte at synge den i dag.

Jeg må indrømme, at det gik bedre med at synge den sang, jeg havde valgt end den der Admiralens Vise i sin tid. Men jeg var lidt for nervøs lige i starten, så jeg klokkede lidt i det. Men så kørte det ellers bare. Og det jeg gerne ville have hjælp til var ligesom at flyde lidt mere på ordene, altså de steder, hvor det lyder som om, at jeg synger falsk.

Nogle ord kan jo være svære at synge i en tekst, så der skal man ligesom synge det på andre måder eller prøve ligesom at dirigere sig selv, imens man synger. Jeg tror, jeg mindst sang første vers om 7 gange. Til sidst sad den der fuldstændig. Maja sagde til mig, at hun nærmest ikke engang behøvede at hjælpe til, for jeg sad nærmest og rettede og dirigerede mig selv, imens jeg sang. Maja syns, at den sang jeg havde valgt, var et godt valg især for min stemme.

Jeg havde valgt en sang fra julekalenderen Hallo, Det Er Jul fra 1995.

Sang teksten er således:

1.  vers.
Det er længe siden, og det var i Bethlehem.
Alle folk sku' mødes, Jesus skulle fødes
af Maria langt fra hus og hjem her i Bethlehem.

Omkvæd.
Synger om dit barn, Maria, han var ikke ligesom dem.
Du blev Jesu mor, Maria her i Bethlehem.

2. vers.
Josef og Maria de drog op fra Nazaret
rejste meget længe, men fandt ingen senge.
Ingen steder var der plads til dem her i Bethlehem.

Omkvæd.
Synger om dit barn, Maria, han var ikke ligesom dem.
Du blev Jesu mor, Maria her i Bethlehem.

3. vers.
De gik ud i stalden, stjernen lyste klart for dem.
Og en engel kaldte hyrderne fortalte,
om Guds søn der fik sit nye hjem her i Bethlehem.

Omkvæd.
Synger om dit barn, Maria, han var ikke ligesom dem.
Du blev Jesu mor, Maria her i Bethlehem.

- Jeg kan på mange punkter godt lide sangen, selvom det er en sang om Jesus, Maria og Josef. Men jeg sang den, og nu er det ligesom gjort. På nogle punkter har sang løftet mit humør lidt i dag. Altså det at vi stod og sang Solo.

Det var faktisk sjovt nok mig for nogle dage siden, der forslog, at vi skulle lave sådan et Solo hold igen, da os før sommerferien ikke fik så meget ud af det. Så nu er der lavet en omgang Solo-hold. :D

Jeg elsker at synge, det får mig til at lufte min stemme på en anden måde, end når jeg snakker.

Kommentarer

Ved godt opslaget er gammelt, men hvad hedder sangen?

265

Sangen er her: https://www.youtube.com/watch?v=QbPUWi4NypQ

Navnet kender jeg ikke.

257

Tilføj kommentar

CAPTCHA
Dette spørgsmål bliver stillet for at tjekke om du er et menneske og for at forhindre automatiseret spam.
Udfyld feltet.

© Copyright 2022 - Center for Digital Pædagogik

En del af: EU's Safer Internet Program