Gruppechatten 04-02-16

blogindlæg

Gruppechatten 04-02-16

Skrevet af
Gruppechat
Oprettet 9 år 3 måneder siden

Er du vild med sociale medier?

Tusind tak for en fantastisk aften, hvor jeres trivsel på nettet var i fokus :) Det var fedt at høre jeres tanker om hvornår det ikke er så fedt på nettet (f.eks. ved mobning) og hvornår det er rigtig fedt (Nogle af jer nævnte Cyberhus som noget fedt, så tak for det!). Det var - som altid - fantastisk at høre om jeres oplevelser om livet på nettet. Vi havde besøg af Jonas Sindal Birk som gæsterådgiver, og han ved en hel masse om de sociale medier og trivsel på nettet. Det var fedt at I stillede spørgsmål og jeg ved at Jonas havde en skøn aften.

Gruppechatten igår handlede, om sagt, om trivsel på nettet, og særligt på de sociale medier. Vi snakkede bl.a. om "den ansigtsløse kommunikation", hvor man kan gemme sig bag en skærm. Det betyder at man nogle gange kan komme til at glemme at de ting man skriver, kan virke sårende. Der var en af jer som sagde at der var mange som var søde "in real life", men nogle idioter når de var online. På nettet kan man også gemme sin identitet, hvilket både kan være rigtig godt og rigtig skidt, alt efter hvad man bruger det til. Det kan I høre mere om d.18 februar, hvor vi ser på hvordan man er privat på nettet

Det overraskede mig lidt, hvor mange af jer, der sagde at I faktisk sjældent poster noget på f.eks. Facebook. Der virker til at I hellere vil dele spændende artikler, blogs, billeder eller andres opdateringer, og en af jer beskrev rigtig fint hvorfor:"Jeg skriver aldrig på min facebook. Måske hvis jeg er en tur i biografen med en veninde eller noget, men ellers ikke. Jeg tvivler på at mine venner interesserer sig for hvad jeg fik til frokost ;)"

Hvornår er der trivsel?

Selvom vi snakkede meget om, hvad I (og vi) ikke kunne lide, så snakkede vi også om hvad I godt kan lide. Der var enighed om at det er vigtigt at hjemmesiden, app'en eller andet på nettet virker "safe" (sikkert). Det er  derfor rart hvis man kan se en klar afsender - det vil sige at det er synligt, hvem der har lavet det man sidder med. Man skal desuden kunne føle at man kan dele personlige ting, uden at være bange for at det bliver misbrugt. For at man trives, er det også vigtigt at der er god stemning. På den måde kan man faktisk skelne mellem at trives og "bare" være, fordi mange af jer - som har oplevet digital mobning - bliver ved med at være på de sociale medier, hvor I har haft trælse oplevelser. Så måske er det vigtigere at være med end at "trives"? 

En anden ting, som var med til at skabe trivsel, var brugen af emojis (smileys) og i det hele taget, at kunne udtrykke sine følelser og tanker gennem forskellige funktioner på nettet. Det kunne være blog eller billedgalleri, som her på Cyberhus, og det kan være gennem et stort udvalg af emojis. Forresten var det fedt at møde mange af jer som allerede uploader til vores billedgalleri her på Cyberhus! Keep up the good work!

Sidst, men ikke mindst, så var det også vigtigt for jer at når man kommenterer eller debatterer et emne, at man så holder fokus på "bolden" og ikke "manden". Som en af jer så smukt sagde det: "Don't hate the player, hate the game". I var også meget enige om at det faktisk er de voksne som er værst, når det kommer til at "svine" andre mennesker til i en diskussion på nettet. Det kunne være vi skulle lave en gruppechat for voksne, hehe. 

Hvem deltog

Der var 9 unge forbi gruppechatten igår. Selvom det er rekorden for laveste antal deltagere, mens jeg har været med, så var det en gruppechat af MEGET høj kvalitet! Der var flest piger, men jeg regner med at drengene vender kraftigt tilbage i næste uge, hvor vi skal snakke om computerspil! Jeg er selv lidt af en gamer, så jeg glæder mig meget!

Pas godt på hinanden på nettet! #Playyourpart 

Jeg håber vi ses i næste uge! #Iplaymypart

#SID2016

 

 

Deltag i gruppechats på cyberhus.dk/gruppechat // Du er ikke alene

Kommentarer

Det var en super hyggelig gruppechat! Jeg måtte desværre smutte relativt hurtigt, men det var dejligt at deltage. Og så er jeg da glad for at jeg sagde noget som var klogt nok til at blive citeret ;)

644

Det var fedt at have dig med i gruppechatten Molly! Du sagde mange kloge ting :) Jeg håber på at se dig igen på torsdag!

602

Tilføj kommentar

CAPTCHA
Dette spørgsmål bliver stillet for at tjekke om du er et menneske og for at forhindre automatiseret spam.
Udfyld feltet.

© Copyright 2022 - Center for Digital Pædagogik

En del af: EU's Safer Internet Program