Så fik man sgu lige 10. :D

blogindlæg

Så fik man sgu lige 10. :D

Skrevet af
CamillaA
Oprettet 9 år 7 måneder siden

Jeg er så stolt af mig selv, at jeg kunne få 10 i matematik. :D

 

Jeg trak en opgave om fødselsdag, hvor jeg lavede noget moms, statistik, Pythagoras, kugle beregning og funktioner. Det var, hvad jeg nåede. Moms og statistik blev lavet i Excel. Resten i hånden. 

 

Det var virkelig uudholdeligt at vente på karakteren, og jeg havde ikke engang sat mig ned før min lærer sagde: "Du har fået 10." Jeg sagde bare: "A'hva?" Jeg var fuldstændig paf. Jeg troede næsten, jeg hørte forkert. Men jeg hørte rigtigt, men hun sagde også, at det selvf ville være fedt med et 12 tal, og jeg tror faktisk også på den måde, hun gav mig feedback, så kunne jeg godt have fået 12, men jeg er sådan set også glad for mit 10 tal. :D

 

Der har også kun været 1 i dag, der fik 02. Men sådan er det, når man ikke passer sin undervisning. 

 

Jeg troede faktisk, jeg ville få 4 eller 7, men nej - jeg fik 10. Det havde jeg ikke fået i folkeskolen. 

 

Mange har behandlet mig og sagt at rent fagligt, er jeg ikke stærk. Nogen opgav mig jo næsten ved at sige, at de ikke kunne lærer mig mere, og hvor er jeg i dag? 

 

Jeg sagde endda i starten af dette skoleår, at jeg tror, jeg kan gå op og score 10 i matematik, og hvad gjorde jeg? :D Er så glad. :D

Kommentarer

Sådan skal det gøres. Det er vigtigt at du ikke lod andre personer demotivere dig. Tro på dig selv og resten vil komme.

638

Hvad så med de andre fag?

630

Tilføj kommentar

CAPTCHA
Dette spørgsmål bliver stillet for at tjekke om du er et menneske og for at forhindre automatiseret spam.
Udfyld feltet.

© Copyright 2022 - Center for Digital Pædagogik

En del af: EU's Safer Internet Program