Langdistanceforhold

forumspørgsmål

Langdistanceforhold

forumspørgsmål af
Smilla
15 år
Oprettet 3 uger 23 timer siden

Min kæreste skal flytte langt væk fordi hans fa har fået en stor stilling i den anden ende af landet. Jeg er jo meget ulykkelig over det og i tvivl om vi fortsat kan have et langdistanceforhold. Hvordan skal vi klare det følelsesmæssigt, sexuelt osv.? Er der nogen af jer der har erfaringer med langdistanceforhold?

Kommentarer

Tror det er helt individuelt om det kan fungere. Det er ikke for at tage modet fra dig men for mig fungerede det IKKE. Jeg blev kæreste med dreng på efterskolen sidste skoleår og vi skulle så prøve at få det til at fungere efter efterskolen hvor vi boede langt fra hinanden. Det virkede ikke for mig. Jeg savnede ømhed og nærhed og den der regelmæssige seksualitet min krop har brug for. Så jeg slog op ret kort efter. Jeg var megaked af det men var nødt til det.

35

Altså har ikke prøvet sådan et rigtigt langdistanceforhold, men jeg skulle på et tidspunkt være væk fra min kæreste i fire måneder hvor han var på rundrejse i USA med sine forældre. Vi havde aftalt at prøve at klare det intime ved at at facetime og så gøre det med os selv imens. Det virkede ikke særlig godt for mig, jeg synes det var akavet og lidt pinligt. Så et permanent langdistanceforhold ville ikke være noget for mig.

25

Fungerede ikke for mig. Da hun var et år i USA var hun mig utro med et par stykker. Vi havde også aftalt, at vi skulle være intime over telefonen, snapchat osv. men det var ikke nok for hende, og hun skrev at hun var ked af det, men simpelthen blev nødt til at få dækket sit behov for rigtig sex. Selvom jeg var ked af det, havde jeg ikke lyst til at miste hende, så jeg endte med at "acceptere" det.

22

Tilføj kommentar

CAPTCHA
Dette spørgsmål bliver stillet for at tjekke om du er et menneske og for at forhindre automatiseret spam.
Udfyld feltet.

© Copyright 2022 - Center for Digital Pædagogik

En del af: EU's Safer Internet Program