Overdosering af Afføringsmiddel

brevkassespørgsmål

Overdosering af Afføringsmiddel

brevkassespørgsmål af
Anonym
16 år
Oprettet 2 uger 1 dag siden

Hej.

Hvad kan der ske hvis man tager en overdosering af magnesia dak 500mg afføringsmiddel? 

Først 100 piller om dagen og derefter 250 og efter det 351 stk? Hvad kan der ske ved det og viser det sig med det samme eller på længere sigt? 

Ja, jeg ved godt det er farligt, men vil gerne hører hvad der kan ske ved det fra en professionel. 

Tak på forhånd

Svar: 

Hej Emma

Det er umuligt at sige hvad der præcist sker, hvis du tager så voldsom mange piller. Alt over den dosis der står skrevet på pakken er en overdosis og kan derfor også være farligt. 

For et mere præcist svar skal du kontakte din egen læge. På den måde kan du både få et personligt og privat svar fra en professionel, samtidig med at du kan tale med din læge, hvordan det kan være du går med de her tanker om overdosis. 

Mange hilsner Julie

Julies billede
Julie fra Cyberhus har svaret på dette spørgsmål

© Copyright 2017 - Center for Digital Pædagogik

En del af: EU's Insafe- & Daphne program