For ung eller for gammel?
For ung eller for gammel?
![Facebooks logo blogimage](https://cyberhus.dk/sites/default/files/styles/full_width_no_crop__554px_/public/blogimages/facebook.jpg?itok=4o-vAaQm)
For 2 dage siden (2. juni-09) blev det rapporteret i nyhederne at Sdr. Stenderup Centralskole i Sønderjylland ville blokere for skolens adgang til Facebook, fordi elever, der er yngre Facebooks minimumsalder bruger den sociale netværkstjeneste til at mobbe hinanden med. ifølge skolen burde disse konflikter slet ikke eksistere, da stort set ingen af skolens elever er 13 endnu.
Det er ikke en nyhed i sig selv at aldersgennemsnittet på de sociale netværk er nedadgående. Men det skaber en lidt underlig situation. Når nu alderskravet på Facebook og andre netværk er tretten år og disse netværk flittigt bruges af 10-11-årige, så har vi altså to grupper af ”alders-løgnere” på nettet. De, der lyver sig yngre og de, der lyver sig ældre.
Der arbejdes på højtryk for at finde tekniske løsninger, der kan bestemme folks alder på nettet. Senest CertifiedKid, som er et sikkerhedspas, der skal sikre børn imod at komme til at chatte med voksne, der lyver om deres alder. Moralsk er det her lidt af en gråzone. For kan man forvente, at børn vil bruge et sikkerhedspas til at chatte med fremmede, når de selv lyver om deres alder på tidens mest populære netværkstjeneste?
I Cyberskolen oplever vi også at få flere og flere henvendelser fra skoler hvor man gerne vil debattere webetik med de yngste elever, fordi de allerede er på Facebook. Senest har vi fået en henvendelse fra en skole der gerne vil have os ud til deres 2. og 3. klasseselever. Det oplevede vi ikke for et år siden.
I forbindelse med lukningen af Facebook på skolen i Sønderjylland udtaler formand for Skole og Samfund, Benedikte Ask Skotte, at den bedste løsning er at lære selv små børn, hvordan de håndterer steder som Facebook. Det er vi enige i her i Cyberhus. Generelt er vi imod at lukke for adgangen til sider på nettet, fordi det er som at tisse i bukserne for at få varmen. De unge er på nettet alle steder og hele tiden – ikke kun i skolen. Awareness og dialog kan ikke erstattes af forbud.
Tilføj kommentar