Mobiler Mod Mobning
Fokus på et stort problem
Cyberhus og Lommefilm sætter nu fokus på digital mobning med projektet Mobiler Mod Mobning. I skoleåret 2010/2011 udbyder Cyberhus og Lommefilm således 30 workshops på landsdækkende plan målrettet elever fra 6. – 10. klasse. Eleverne skal i forløbet lave små film med mobilen og egne kampagner på Facebook mod digital mobning.
Om Mobiler Mod Mobning
Mobiler Mod Mobning er et projekt skabt af de to samarbejdspartnere Cyberhus og Lommefilm. Projektets formål er at sætte øget fokus på et stigende problem – digital mobning blandt unge. Mobiltelefoner og tjenester på nettet har udvidet mobningen til også at foregå på de digitale platforme. For mobbeofrene betyder det nu, at de aldrig er helt fri for mobningen – ikke engang derhjemme.
Mobiler Mod Mobnings formål er også at involvere og aktivere eleverne selv. Derfor skal De også selv i gang med mobilen og lave små spots mod digital mobning. Desuden opfordres eleverne til at lave egne grupper på Facebook, der skal gøre opmærksom på deres film og digital mobning. Målgruppen for elevernes film og kampagner er andre unge på samme alder. Cyberhus og Lommefilm opfordrer derfor også til, at eleverne efterfølgende præsenterer deres film og kampagner for de andre elever på skolen, som ung til ung formidling.
Mobiler Mod Mobning involverer klassen direkte i emnerne digital mobning, webetik, brug af mobiltelefoner, sociale medier, film og kampagneformer.
Mobiler Mod Mobning er således ikke et konfliktløsende tilbud, der tager specifikke situationer eller problemstillinger op - men et tilbud, der på en alternativ og legende måde, kan medvirke til at sætte ord og billeder på et emne, der er svært at tale om.
Mobiler mod Mobning er støttet af TrygFonden.
Workshops
En workshop tager 5 klokketimer og vil være styret af en repræsentant fra Cyberhus og en repræsentant fra Lommefilm. I korte træk vil workshoppen komme omkring følgende:
Oplæg v. Cyberhus om digital mobning, webetik + introduktion til projektet
Introduktion v. Lommefilm om film og kampagneformen – gode råd og ideer
Idéfase + storyboard
Optagelse, redigering + upload
Premiere på filmene + afslutning v. Cyberhus
Interesseret? Tilmeld workshops
Der udbydes i alt 30 workshops af 5 klokketimers varighed til interesserede klasser på trinet fra 6. klasse – 10. klasse. De 30 workshops fordeles sådan, at der udbydes 6 workshops i hver af landets 5 regioner. Projektet er delt op i en efterårsafdeling og en forårsafdeling.
EFTERÅR 2010
Lommefilm og Cyberhus udbyder 6 workshops i Region Nordjylland, 6 workshops i Region Midtjylland og 3 workshops i Region Syddanmark i perioden fra og med uge 43 – uge 49. Vi vil foretrække at tidsrummet hedder 9.00 – 14.00.
FORÅR 2011
Lommefilm og Cyberhus udbyder 6 workshops i Region Hovedstaden, 6 workshops i Region Sjælland og 3 workshops i Region Syddanmark i perioden fra og med uge 8 – uge 14. Vi vil foretrække at tidsrummet hedder 9.00 – 14.00.
Workshops udbydes i hver region efter først til mølle princippet. En skole kan tilmelde én klasse.
Der vil for alle skoler, der modtager en workshop, være en transportudgift på 500 kr. men ellers er der ingen udgifter forbundet med et besøg fra Cyberhus og Lommefilm for skolen.
NB: Grundet enorm interesse for workshoppen, er vi desværre allerede fuldt booket op. Derfor har vi lukket tilmeldingen i denne omgang. Vi arbejder dog på at udvide konceptet, så vi igen kan åbne for tilmeldingen. Mere herom senere.


