Tanker der skræmmer

blogindlæg

Tanker der skræmmer

Skrevet af
Gruppechat
Oprettet 13 timer 40 minutter siden

Cyberhus afholder 4 gruppechats om selvmordstanker i samarbejde med Livslinien. Livslinien er en organisation, som tilbyder gratis anonym rådgivning til mennesker, som har selvmordstanker eller er i livskrise. 

Man kan også kontakte Livslinien, hvis man kender nogen, som har selvmordstanker eller har begået selvmord. 

Livslinien kan kontaktes på telefon 70 201 201 hver dag mellem kl. 11 og 05. Livslinien har også en chat. Se åbningstider for chatten, og hvordan du kan logge ind på www.livslinien.dk

Når de svære tanker på kommer besøg

Alle mennesker oplever i løbet af deres liv at være kede af det, ensomme eller på anden måde gå igennem en hård periode. Langt de fleste vil opleve, at der kommer svære tanker på besøg, når man har det svært.

Det kan f.eks. være tanker om, at andre ville være bedre tjent med, at man ikke var her, tanker om at man ikke fortjener at være her eller at ens liv ikke har værdi. 

Måske begynder man endda at have tanker om at dø, eller forestillinger om at man dør. De tanker kaldes også for selvmordstanker. 

Selvmordstanker er ofte ikke et udtryk for, at man ønsker at dø, men det kan føles som den eneste udvej i meget svære og smertefulde perioder.  

Tanker er ikke farlige i sig selv

Måske har du prøvet at have den slags tanker? Måske blev du bange for dem? Som udgangspunkt er tanker om at dø ikke farlige i sig selv, men de kan føles 

enormt overvældende og skræmmende. 

Samtidig kan det være rigtig svært at dele tankerne med andre. Man kan være bange for, at andre synes, man er en byrde, eller føle at man ikke har nogen at  dele tankerne med. 

Men det er vigtigt at tale om selvmordstanker

I gruppechatten skal vi sammen undersøge de svære tanker, og hjælpe hinanden med at sætte ord på, hvornår de kommer, hvornår de bliver overvældende, og hvordan man række ud til andre, når tankerne fylder for meget. 

Livslinien som gæsterådgiver

Vi får besøg af Julie fra Livslinien.

Julie er psykolog og har arbejdet på Livslinien i mere end 9 år, hvor hun har det daglige ansvar for Livsliniens telefonrådgivning. Hun har megen erfaring i at tale med mennesker, der er ramt af en selvmordsproblematik. 

Julie er et varmt og nysgerrigt menneske, som har stor forståelse for at man kan blive ramt af selvmordstanker og opleve, at der ikke er andre udveje, men hun ser det også som sin opgave at bære håb ind i sine samtaler og hjælpe med at vise andre udveje. 

Julie kan naturligvis også fortælle mere om Livsliniens tilbud og hvordan man tager kontakt - på enten chat eller telefon. 

Hvornår er chatten åben? 

Chatten er åben 4 onsdage kl.19.30-21. Emnerne er vejledende, og der er plads til dig uanset om du selv har haft svære tanker eller om du kender nogen som har. 

  • Onsdag d. 30. april kl. 19.30-21 - De skræmmende tanker

  • Onsdag d. 7. maj kl. 19.30-21 - Hvem kan jeg dele det med? 

  • Onsdag d. 14. maj kl. 19.30-21 - Strategier til håndtering af tankerne 

  • Onsdag d. 21. maj kl. 19.30-21 - Er der håb?

Du kan deltage i chatten eller tilmelde dig en anonym SMS-notifikation her.

Vi glæder os til at se jer i chatten! Og husk at vi passer på hinanden <3

 

Deltag i gruppechats på cyberhus.dk/gruppechat // Du er ikke alene

Tilføj kommentar

CAPTCHA
Dette spørgsmål bliver stillet for at tjekke om du er et menneske og for at forhindre automatiseret spam.
Udfyld feltet.

© Copyright 2022 - Center for Digital Pædagogik

En del af: EU's Safer Internet Program